Ogólnodostępny alkomat w rybnickiej komendzie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Wiadomości

Ogólnodostępny alkomat w rybnickiej komendzie

Data publikacji 18.01.2017

W recepcji Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oddano do użytku urządzenie do samodzielnego pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Od dzisiaj przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości. Nowoczesny alkomat został zakupiony dzięki środkom przekazanym przez Urząd Miasta Rybnika.

Dzisiaj w Komendzie Miejskiej Policji w Rybniku, odbyło się oficjalne przekazanie do użytkowania i prezentacja urządzenia do samodzielnego pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat został ufundowany przez Urząd Miasta Rybnika. Jego koszt to 2214,00 zł. W spotkaniu z dziennikarzami wziął udział Komendant Miejski Policji w Rybniku inspektor Teofil Marcinkowski oraz Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera.

Urządzenie z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Każdy kierowca, mając wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości, będzie mógł poddać się testowi na ewentualną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – i w zależności od wyniku – zrezygnować z jazdy lub bezpiecznie i komfortowo prowadzić samochód – podkreślał podczas spotkania prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W alkomacie zastosowano technologię czujnika elektrochemicznego, dzięki czemu zarówno precyzja pomiaru, jak i stabilność działania jest gwarantowana. Kolejne kroki wykonywania badania stanu trzeźwości oparte są na informacjach tekstowych wyświetlanych na ekranie LCD. Również na tym ekranie wyświetlany jest wynik badania, który podany jest w promilach – wyjaśniał Komendant Miejski Policji w Rybniku inspektor Teofil Marcinkowski.

Teraz każdy, kto uzna, że potrzebuje badania stanu trzeźwości, będzie mógł je samodzielnie wykonać. Alkomat jest ogólnodostępny i znajduje się w poczekalni rybnickiej komendy. Badanie jest proste i bezpłatne. Aby sprawdzić stan trzeźwości należy pobrać z urządzenia jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik.