Wiadomości

Działania "NURD" - podsumowanie akcji rybnickiej drogówki

Data publikacji 04.08.2017

Rybniccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili wczoraj na terenie naszego miasta i powiatu działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszy i rowerowy, oddziela się od ruch pojazdów. Niestety nie zawsze jest to możliwe i w wielu przypadkach ruch pieszych i rowerzystów odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię. Dlatego rybniccy policjanci wydziału ruchu drogowego szczególną uwagę zwracali na to, czy piesi przekraczali jezdnie w dozwolonych miejscach, a rowerzyści poruszali zgodnie z przepisami. Obserwowali też zachowania kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Działania trwały od wczesnych godzin porannych, a do ich realizacji zaangażowano ponad 20 policjantów rybnickiej drogówki. W czasie akcji stróże prawa ujawnili 39 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami silnikowymi, 4 przez rowerzystów oraz 31 wykroczeń, których dopuścili się piesi. Mundurowi ukarali mandatami 53 osoby, w 20 przypadkach skończyło się na pouczeniu. Mundurowi sporządzili także 1 wniosek o ukaranie do sądu. Największą ilość wykroczeń popełnili piesi, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym oraz nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej. Odnotowano również kilka przypadków nieprawidłowego zachowania kierujących w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Głównym celem akcji „NURD” jest dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących pojazdami jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Działania mają poprawić bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, tak aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów. Podczas akcji policjanci rozdawali pieszym i rowerzystom odblaski, przypominając o obowiązujących ich przepisach, a także ulotki dotyczące użytkowania rowerów oraz przepisów dotyczących rowerzystów.