Wiadomości

Rybnicka policja partnerem programu „Weź, nie bierz”

Data publikacji 13.10.2017

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku, aktywnie włączyli się w projekt „Weź, nie bierz”, zorganizowany przez Fundację Piątka i współfinansowany przez Miasto Rybnik. Celem akcji było podniesienie świadomości społecznej i wiedzy na temat skutków zażywania narkotyków, a szczególnie tzw. "dopalaczy" pośród mieszkańców powiatu rybnickiego, zwłaszcza rybnickiej młodzieży.

Głównym założeniem kampanii „Weź nie bierz”, było podniesienie świadomości młodzieży oraz dorosłych na temat tzw. „ dopalaczy” i ich śmiercionośnego działania, oraz do obalenia powszechnego mitu, że „dopalacze” to nie narkotyki, a jedynie bezpieczne substancje "poprawiające nastrój".

W akcję „Weź nie bierz” zaangażowali się nie tylko rybniccy policjanci, ale również znani rybniczanie. W filmowym spocie, zachęcającym do zainteresowania się tematem dopalaczy wystąpili m.in. przedstawiciel rybnickiej komendy policji asp.sztab. Dariusz Piotrowski, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, członkowie Kabaretu Młodych Panów - Mateusz Banaszkiewicz i Łukasz Kaczmarczyk, sportowcy, muzycy czy nauczyciele.

Film „Weź, nie bierz”

Pobierz plik „Weź, nie bierz” (format mp4 - rozmiar 6.97 MB)

W dniach od 3 do 10 października, w Teatrze Ziemi Rybnickiej wystawiany był spektakl teatralny, który w dosadny sposób obala mity dotyczące „dopalaczy”, stawiając je na równi ze wszystkimi śmiercionośnymi używkami tego świata. Spektakl dedykowany był dla dzieci i młodzieży, uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a także dla dorosłych widzów. Obejrzało go kilka tysięcy uczniów oraz kilkaset osób dorosłych, głównie rodziców, nauczycieli i pedagogów, a także Rybniczan, którym problem „dopalaczy” nie jest obojętny. Każdy spektakl zakończony był otwartym panelem dyskusyjnym, w którym na liczne pytania odpowiadali zaproszeni goście: policjant wydziału prewencji rybnickiej komendy policji asp.sztab. Dariusz Piotrowski, ratownik medyczny, terapeuta uzależnień oraz autor spektaklu. „Dopalacze” stały się pretekstem do burzliwej dyskusji o przyczynach i skutkach ich zażywania, a także działaniach mających na celu podniesienie świadomości społecznej i wiedzy na temat ich śmiercionośnego działania.

Powrót na górę strony