Wiadomości

Potrącenie na oznakowanym przejściu dla pieszych

Data publikacji 24.11.2017

Rybniccy śledczy wyjaśniają dokładny przebieg wypadku drogowego, do którego doszło na ul. Górnośląskiej w Rybniku. W wyniku potrącenia przez samochód osobowy, obrażeń doznał 50-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że pieszy został potrącony, kiedy przebiegał przez oznakowane przejście dla pieszych.

Do wypadku doszło wczoraj, około 14.45 na ulicy Górnośląskiej w Rybniku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy wynika, że kierująca samochodem osobowym marki Volkswagen – 59-letnia kobieta – jadąc w kierunku ulicy Wrębowej, potrąciła przebiegającego przez oznakowane przejście dla pieszych mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia 50-leni rybniczanin doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Kierująca volkswagenem w chwili zdarzenia była trzeźwy. Pieszemu pobrano krew do badań. Dokładne okoliczności wypadku zostaną wyjaśnione w prowadzonym przez rybnickich śledczych, postępowaniu przygotowawczym.

Przypominamy!

Zgodnie z Art. 13 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

Art. 14.

Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Pamiętajmy, że oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego należy przede wszystkim MYŚLEĆ na drodze, nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego. Bądźmy rozsądni i nie spieszmy się, bo lepiej stracić minutę w życiu, niż życie w minutę... Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!

Powrót na górę strony