Sezon rowerowy rozpoczęty - apelujemy o ostrożność! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Wiadomości

Sezon rowerowy rozpoczęty - apelujemy o ostrożność!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią poprawa pogody. Na rybnickich drogach i ścieżkach pojawiło się znacznie więcej rowerzystów. Dlatego chcemy poruszyć tematykę ich bezpieczeństwa, a przede wszystkim przypomnieć o podstawowych zasadach użytkowania roweru, obowiązkowego wyposażenia i poruszania się po drogach publicznych.

Rower staje się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, również w naszym mieście. Słoneczne dni i poprawiające się warunki drogowe sprawiły, że na rybnickich drogach i ścieżkach możemy zauważyć zwiększoną liczbę rowerzystów. Sezon rowerowy można uznać więc za rozpoczęty. W związku z tym, chcemy poruszyć tematykę bezpieczeństwa cyklistów. Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci jak kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Pamiętajmy, że rowerzyści są uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje. Poprawa bezpieczeństwa na drogach naszego miasta i powiatu jest sprawą priorytetową dla rybnickich policjantów, dlatego chcemy przypomnieć cyklistom o kilku podstawowych zasadach użytkowania roweru, obowiązkowego wyposażenia i poruszania się po drogach publicznych.

  1. Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i „na miejscu” obowiązkowe wyposażenie czyli:
  • co najmniej jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.
  • Kask ochronny nie jest obowiązkowy, niemniej jednak jego używanie znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzysty.

      2. Dziecko na rowerze

  • Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.
  • Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. Karta Rowerowa.

      3. Rowerzysto! Pamiętaj!