Szkolenie oficerów prasowych w Krupskim Młynie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Wiadomości

Szkolenie oficerów prasowych w Krupskim Młynie

Data publikacji 29.10.2018

Na terenie firmy NITROERG S.A. w Krupskim Młynie odbyło się szkolenie oficerów prasowych garnizonu śląskiego. Jego celem było nabycie i poszerzenie wiedzy policjantów z zakresu materiałów i środków wybuchowych, a także doskonalenie umiejętności przekazywania informacji mediom. Jednocześnie szkolenie stanowiło element przygotowania policyjnych rzeczników do nadchodzącego Szczytu Klimatycznego COP 24.

Szkolenie zostało przeprowadzone przez specjalistów z firmy NITROERG S.A. oraz przedstawiciela Sztabu Policji KWP w Katowicach. Na terenie firmy produkowane są m.in. materiały wybuchowe oraz zapalniki, lonty i inne systemy inicjujące. Oficerowie prasowi oraz policjanci upoważnieni do kontaktów z mediami nabywali oraz poszerzali wiedzę w zakresie różnego rodzaju materiałów i środków wybuchowych, zarówno tych profesjonalnych jak i wykonywanych amatorsko. Zdobyta wiedza będzie mogła zostać wykorzystana przez oficerów prasowych przy udzielaniu informacji mediom w sytuacji wystąpienia zdarzeń związanych z materiałami wybuchowymi. Mundurowi mieli okazję zobaczyć i wziąć do rąk różnego rodzaju materiały wybuchowe i systemy inicjujące wybuch, które udostępnili im prowadzący szkolenie. Fachowcy zademonstrowali też na terenie zakładowego placu strzelań działanie zapalników i eksplozje materiałów wybuchowych.

W kolejnej części szkolenia policjanci musieli zmierzyć się z sytuacją kryzysową. Stróże prawa zostali podzieleni na grupy. Każdy z zespołów zapoznał się z przygotowanym założeniem dotyczącym wystąpienia nagłego zdarzenia np. o charakterze terrorystycznym czy związanym z materiałami wybuchowymi. Mundurowi mieli za zadanie sformułować i przekazać informację o zaistniałym zdarzeniu mediom. Jedno z założeń dotyczyło ujawnienia niezidentyfikowanej przesyłki, którą ktoś pozostawił na chodniku przed budynkiem komendy policji. Kolejne – zdarzenia o charakterze terrorystycznym – na teren jarmarku bożonarodzeniowym, w którym uczestniczył tłum osób, wjechał samochód dostawczy powodując u wielu osób obrażenia. Rzecznicy musieli zmierzyć się z przygotowaniem materiału prasowego dla dziennikarzy oraz wystąpić przed kamerą informując media o zaistniałym zdarzeniu.

Szkolenie było elementem przygotowań Policji do realizacji zadań związanych ze zbliżającym się Szczytem Klimatycznym ONZ w Katowicach. Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP (Conference of the Parties) to globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Polska dwukrotnie była ich gospodarzem - w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie. W dniach 3 – 14 grudnia 2018 r. szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach.

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...