Wiadomości

Od dziś w całym kraju mamy obowiązek zakrywania nosa i ust

Data publikacji 10.10.2020

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców. Od dziś mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Dlatego wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy!

Umundurowni policjanci legitymują osobę, która lekceważy obwiązujące przepisy.

Od 10 października 2020 roku na terenie Polski obowiązują nowe przepisy dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Policjanci na terenie powiatu rybnickiego sprawdzają czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń. W teren wyruszyło wiele patroli, których jedno z zadań dotyczy sprawdzania, jak mieszkańcy respektują obowiązujące nakazy.

Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa i częsta dezynfekcja rąk. Zasłanianie ust i nosa pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także innych. W tych trudnych czasach trzeba wykazać się odpowiedzialnością za siebie i innych.

Umundurowani policjanci legitymują kobietę, która nie stosuje się do obowiązujących przepisów.

Dziś na terenie Rybnika odbyło się jedno zgromadzenie, którego uczestnicy nie respektowali obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Policjanci interweniowali wobec 36 osób. W 29 przypadkach zostaną sporządzone wnioski o ukaranie do sądu, nałożono jeden mandat karny. Wśród legitymowanych było 6 osób, które miały zaświadczenie lekarskie zwalniające z  obowiązku niezakrywania ust i nosa.