Uwaga na fałszywego funkcjonariusza CBŚ! - Dla seniorów - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Dla seniorów

Uwaga na fałszywego funkcjonariusza CBŚ!

Data publikacji 10.01.2017

Apelujemy do Państwa o ostrożność! Oszust podający się za „funkcjonariusza CBŚ” grasuje w Rybniku oraz w Powiecie Rybnickim. Wczoraj małżeństwo z Czerwionki-Leszczyny uwierzyło w historię naciągacza i straciło pieniądze. Dlatego apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub policjantów.

Bezwzględni oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od mieszkańców Rybnika oraz Powiatu Rybnickiego. Wczoraj mundurowi z komisariatu Policji w Czerwionce- Leszczynach otrzymali informację o kilku nieudanych próbach oszustwa, podczas których osoby podszywające się pod krewnych, a potem za „funkcjonariusza CBŚ” usiłowały wyłudzić pieniądze od starszych osób. Niestety, naciągaczom udało się oszukać małżeństwo z Czerwionki-Leszczyny, które uwierzyło w ich historię i straciło pieniądze. Łupem bezwzględnych naciągaczy padło 30 tysięcy złotych...

Zadzwonił telefon. Młoda kobieta przedstawiała się jako kuzynka, chwilę później zwracała się do pokrzywdzonej „ciociu”. Rozmowa została przerwana. Po chwili po raz kolejny zadzwonił telefon. Odezwał się męski głos. Mężczyzna przedstawił się jako „funkcjonariusz policji z Knurowa oddział IV CBŚ” podając również imię, nazwisko oraz identyfikator. Oszust powiedział, że telefon jest na podsłuchu i rozmowy są nagrywane, a policja robi akcję złapania oszustów którzy wyłudzają pieniądze. Powołując się na wcześniejszą rozmowę z młodą kobietą, oszust poprosił starsze małżeństwo o pomoc w ujęciu naciągaczy. Pokrzywdzeni zgodzili się i zaczęli postępować według wskazówek fałszywego „funkcjonariusza CBŚ”, który kazał przygotować im 30 tysięcy złotych. Pokrzywdzeni pobrali pieniądze z banku. Kilka minut później w wyznaczonym miejscu zostawili pieniądze, które szybko zostały zabrane przez oszustów. Kiedy pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani, natychmiast poinformowali o tym policję. Teraz śledczy poszukują szajki oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy i usiłują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Przypominamy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, policjanta lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Apelujemy o ostrożność!

Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że osoba która dzwoni i chce od nas pieniędzy nie jest członkiem rodziny PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Jednocześnie apelujemy do pracowników banków i innych instytucji finansowych o zainteresowanie się losem starszych osób, które wypłacają z konta bądź lokaty swoje oszczędności. Wystarczy krótka rozmowa, kilka pytań, aby upewnić się, czy nestor nie jest przypadkiem oszukiwany, np.: czy zamierza przekazać pieniądze krewnemu za pośrednictwem obcej osoby lub policjantowi jako dowód w sprawie. Ważne też, aby upewnić się, czy starsza osoba jest sama i czy ewentualnie ktoś pomoże jej dotrzeć z gotówką do domu, tak aby w drodze powrotnej nie padła ofiarą rozboju. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, odroczmy wypłatę i skontaktujmy się z Policją. Być może dzięki temu uda się zatrzymać oszustów i uchronić starszą osobę przed stratą oszczędności.