Uważajcie! Oszuści znów dali o sobie znać - Dla seniorów - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Dla seniorów

Uważajcie! Oszuści znów dali o sobie znać

Data publikacji 24.10.2017

Apelujemy do Państwa o ostrożność! Domokrążcy oraz fałszywi funkcjonariusze policji, znowu pojawili się w Rybniku oraz w Powiecie Rybnickim. Uważajcie! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze. Nie wpuszczajcie do mieszkania nieznajomych osób. Apelujemy do członków rodziny i opiekunów osób starszych. Przeczytajcie poniższe informacje i powiedzcie o nich Waszym bliskim.

Porozmawiajcie ze swoimi bliskimi o metodach działania oszustów. Chcemy tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą paść ofiarą oszustów i domokrążców.

Oszuści wymyślają coraz to inne historie, aby tylko wejść do domu i korzystając z chwilowej nieuwagi właściciela zabrać pieniądze i wartościowe rzeczy. Ta metoda jest wszystkim doskonale znana i często o niej ostrzegamy. Szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się za urzędników i przedstawicieli różnych instytucji. Często oszuści „podszywając się” za pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta w mieszkaniu seniora spowodowana jest wypłatą dodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większej emerytury lub renty, czy zwrotem podatku dochodowego, a w celu uzyskania tych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowujemy pieniądze. Następnie złodziej prosi o podanie np. szklanki wody, a w międzyczasie kradnie oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary, czy też osoby innej narodowości proszące o jałmużnę.

  • Wczoraj, oszust podający się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej, zapukał do mieszkania rybniczanki. Powiedział, że ma dla niej nadpłatę za wodę. Dokonał też kontroli instalacji i stwierdził, że trzeba wymienić uszczelkę. Poprosił starszą kobietę o pieniądze na jej zakup. Oszust widział, skąd wyciągnęła pieniądze. Mężczyzna powiedział, że wróci za chwilę z nową uszczelką. Po jakimś czasie rybniczanka zorientowała się, że brakuje jej pieniędzy. Wtedy wiedziała, że została oszukana i okradziona.
  • Mundurowi z komisariatu Policji w Czerwionce- Leszczynach otrzymali wczoraj informację o próbie oszustwa metodą „na policjanta”. Zadzwonił telefon. Młoda kobieta przedstawiała się jako policjantka. Powiedziała swojej rozmówczyni, że ktoś planuje wyciągnąć z jej konta bankowego pieniądze. Oszustka kazała natychmiast pójść jej do banku i wyciągnąć 40 tys. zł. Tam kobieta zorientowała się, że ktoś próbuje ją oszukać.

Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia. Policjanci przestrzegają mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze oraz domokrążcami. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku takich zdarzeń PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.