Świadomy Senior - Program profilaktyczny dla osób starszych

Spotkanie dzielnicowych z seniorami w Świerklanach

Data publikacji 10.04.2017

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rybniku-Boguszowicach – asp. szt. Marcin Friebe i asp. szt. Arkadiusz Góralczyk, spotkali się z seniorami z Świerklan. Głównym tematem debaty było bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu. Policjanci „pierwszego kontaktu” omówili temat nowej koncepcji pracy dzielnicowego „ Dzielnicowy bliżej nas” oraz zachęcali do korzystania z aplikacji „Moja komenda”.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez rybnickich policjantów programu „ Świadomy Senior”. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo seniorów w najbliższym otoczeniu oraz przybliżenie pracy dzielnicowego. Policjanci rozmawiali z uczestnikami spotkania na temat przestępstw, których ofiarami często padają osoby starsze – oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, czy kradzieże kieszonkowe. By zobrazować zagrożenie, policjant z zespołu prewencji kryminalnej i patologii sierż. szt. Dariusz Jaroszewki wykorzystał podczas prelekcji materiały filmowe nawiązujące do omawianych tematów. Mundurowi przestrzegali także przed zbytnią ufnością wobec obcych i apelowali aby nie wpuszczanie nieznanych osób do domu.

Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Rybniku-Boguszowicach – asp. szt. Marcin Friebe i asp. szt. Arkadiusz Góralczyk przybliżyli seniorom ze Świerklan nową koncepcję pracy dzielnicowego „ Dzielnicowy bliżej nas”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacja Moja Komenda oraz jak korzystać z tych nowoczesnych narzędzi kontaktu z Policją. Seniorzy chętnie zadawali pytania zarówno bezpośrednio dotyczące pracy dzielnicowych jak i zgłaszali problemy które dostrzegli w swoim najbliższym otoczeniu. Pytali również o to w jaki sposób zgłosić np. zakłócenie ciszy nocnej przez uciążliwego sąsiada czy też rozwiązać problem przekraczania prędkości na konkretnej ulicy.