Bądź widoczny! Noś odblaski! - Bezpieczeństwo pieszych 2016 - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Bezpieczeństwo pieszych 2016

Bądź widoczny! Noś odblaski!

Niestety jesienna pogoda nie sprzyja bezpieczeństwu. Padający deszcz, mgła i szybko zapadający zmrok sprawiają, że kierowcy znacznie później dostrzegają pieszych i rowerzystów. Nośmy odblaski! One mogą uratować nam życie!

 

Ładowanie odtwarzacza...

 

Mgła ograniczająca widoczność do kilkunastu metrów, zalegające liście, mokry i śliski asfalt, to warunki z jakimi musimy się mierzyć jesienią na drodze. W takich okolicznościach nietrudno o wypadek. Szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. Pomimo nie najlepszej pogody, nie brakuje osób, które jako środek lokomocji wybierają rower lub korzystają z drogi idąc pieszo.

W przypadku takich warunków pogodowych jak dziś, pieszy, który nie posiada na sobie elementu odblaskowego widziany jest dopiero z odległości około 30-40 metrów. Natomiast pieszy, czy rowerzysta mający na sobie elementy odblaskowe, widoczny jest nawet w odległości 150 metrów. To daje czas i możliwość kierowcy na wyhamowanie czy bezpieczne wyprzedzenie niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Odblaski mogą być doczepiane do ubrania, istotne jest też umiejscowienie takiego elementu na odzieży. Powinny znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej, czy pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Mogą to być opaski, kamizelki czy smycze.

Od dwóch lat przepisy nakładają na pieszych i rowerzystów obowiązek noszenia odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym.

Nie zapominajmy jednak o własnym bezpieczeństwie i nie wstydźmy się nosić odblasków nawet w terenie zabudowanym – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo!