Odblaski dla pieszych - Bezpieczeństwo pieszych 2016 - Komenda Miejska Policji w Rybniku

Bezpieczeństwo pieszych 2016

Odblaski dla pieszych

Przypominamy: Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do tych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m.

Policjanci wykorzystują każdą okazję, która może pomóc w poprawie bezpieczeństwa na drodze. Mundurowi przeprowadzają prelekcje z najmłodszymi mieszańcami naszego miasta i powiatu, dotyczące bezpiecznych zachowań na drodze i wręczają im odblaski. Organizują także spotkania i konferencje z osobami starszymi, podczas których zachęcają do dbania o własne życie i zdrowie.

Mundurowi z wydziału ruchu drogowego, każdego dnia dbają o bezpieczeńswo niechronionych uczestników ruchu drogowego, których mijają w czasie patrolowania ulic naszego miasta. W ostatnich dniach, mundurowi „oświetlili” pieszych, którzy po zmroku poruszali się poza obszarem zabudowanych, nie posiadając obowiązkowych elementów odblaskowych.

Rybniccy policjanci zachęcają, aby z odblasków korzystać zawsze, a nie tylko w sytuacji, gdy za ich brak grozi mandat. Mundurowi apelują, by nosić je w każdej sytuacji ograniczonej widoczności, nie tylko po zmierzchu w obszarze niezabudowanym. Chodzi bowiem o życie i zdrowie każdego uczestnika ruchu drogowego.

Przypominamy również, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat w wysokości do 500 złotych.