Bezpieczeństwo rowerzystów 2018

Zdarzenia z udziałem rowerzystów

W ostatnim czasie policjanci ruchu drogowego rybnickiej komendy odnotowali kilka zdarzeń z udziałem rowerzystów. Mundurowi apelują o ostrożność w poruszaniu po mieście zarówno cyklistów, jak i kierowców samochodów. Niekiedy odrobina wyobraźni i podstawowe zasady bezpieczeństwa wystarczają by uniknąć tragedii.

  • Do bardzo groźnie wyglądającej kolizji z udziałem małoletniego rowerzysty doszło w Rybniku na skrzyżowaniu ulicy Przedmieście z ulicą Wincentego Pola. Obecni na miejscu zdarzenia policjanci wydziału ruchu drogowego rybnickiej komendy ustalili, że 5-letni chłopiec jadąc rowerem ulicą Wincentego Pola, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w prawidłowo jadącego hyundaia. Dziecko z obrażeniami ręki trafiło do szpitala. O zdarzeniu został poinformowany sąd rodzinny.
  • W miniony piątek, policjanci ruchu drogowego otrzymali zgłoszenie o wypadku z udziałem rowerzysty. Do zdarzenia doszło na ulicy Żniwnej. Mundurowi ustalili, że 11-letni rowerzysta włączając się do ruchu z drogi dojazdowej do posesji, nie udzielił pierwszeństwa przejazdu jadącej w kierunku ulicy Włościańskiej kierującej fordem i doprowadził do zderzenia. 11-latek został przetransportowany do szpitala. Dokładne okoliczności tego wypadku są wyjaśniane przez rybnickich śledczych.
  • Dzisiaj kilka minut po 8.00, na ulicy Jankowickiej, doszło do kolizji z udziałem cyklisty. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, 59-letni rowerzysta skręcając w lewo, nie zachował należytej ostrożności i doprowadził do zderzenia z prawidłowo wyprzedzającym go motorowerzystą. 59-latek za spowodowanie kolizji został ukarany mandatem karnym.

Po raz kolejny apelujemy do rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności, wyobraźnię i bezpieczną jazdę. Pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy.