Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Zakończyła się kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”

Data publikacji 22.12.2016

Zakończyła się ogólnopolska kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, której głównym celem było zwrócenie uwagi kierujących na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W czasie trwania akcji policjanci rybnickiej drogówki prowadzili wzmożone kontrole stanu oświetlenia pojazdów, ale i uświadamiali kierujących, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem są sprawne i odpowiednio ustawione światła.

Wczoraj zakończyła się trwająca od 10 grudnia 2016 roku ogólnopolska kampania „TWOJE ŚWIATŁA - TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”. Głównym celem tych działań było uwrażliwienie uczestników ruchu drogowego na prawidłowe oświetlenie pojazdów jako istotny element bezpieczeństwa na drodze.

W czasie trwania akcji, rybniccy policjanci z wydziału ruchu drogowego prowadzili wzmożone kontrole stanu oświetlenia pojazdów, ale i uświadamiali kierujących, jak ważnym dla bezpieczeństwa na drodze elementem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, są sprawne i odpowiednio ustawione światła.

Sprawne i prawidłowo działające oświetlenie pojazdu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, szczególnie o tej porze roku. Zmrok lub niekorzystne warunki pogodowe powodują, że widoczność jest ograniczona. Dlatego bardzo ważną rolę w poprawie bezpieczeństwa na drodze odgrywają sprawne światła. To one oświetlają drogę przed pojazdem, znajdujących się na niej pieszych lub rowerzystów. Kiedy działają prawidłowo, kierowca wcześniej zauważy przeszkodę.

Części ze zdarzeń, zwłaszcza tych z udziałem pieszych, udałoby się uniknąć gdyby kierowcy mieli sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegli pieszych na jezdni lub nie doprowadzali do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o czystość kloszy świateł.

Udział w tym projekcie wzięły także stacje kontroli pojazdów funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, w których 10 i 17 grudnia kierowcy mogli bezpłatnie sprawdzić i ustawić światła w swoich pojazdach.

Partnerami akcji byli także: Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, firma Neptis S.A operator komunikatora Yanosik oraz około 200 stacji kontroli pojazdów w całym kraju.

Pmiętaj! Sprawne technicznie i prawidłowo wyregulowane światła umożliwią wcześniejsze dostrzeżenie innych uczestników ruchu drogowego oraz nie doprowadzą do oślepienia innych kierowców.

Ładowanie odtwarzacza...