Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Motocyklisto, pamiętaj o bezpieczeństwie!

Słoneczna pogoda to czas, kiedy na drogach pojawia się więcej motocykli. Oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, kierowcy jednośladów powinni jednak przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie - swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci apelują nie tylko do motocyklistów, ale i pozostałych kierowców o ostrożność i przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania.

Rybnicka drogówka przypomina także o podstawowych zasadach, dotyczących przewozu dziecka motorowerem lub motocyklem:

Najważniejszą z nich jest dopuszczalna prędkość. Kierujący motocyklem (również z przyczepą) lub motorowerem, który przewozi dziecko w wieku do 7 lat, może jechać nie szybciej niż 40 km/h. Oczywiście w sytuacji, gdy przepisy stanowią inaczej i kierowca porusza się na przykład w strefie zamieszkania, ograniczenie do wynosi 20 km/h.

Bezpieczeństwo pasażera - w tym przypadku dziecka - zależy bezwzględnie od kierującego pojazdem. Powinien on więc kontrolować to, co robi dziecko. Dlatego najbezpieczniej przewozić dziecko w specjalnym siedzisku, montowanym na kanapie jednośladu.

Kwestie ubioru, poza obowiązkiem jazdy w kasku, nie są regulowane przepisami, jednak apelujemy o rozsądek także i w tym zakresie. W kasku muszą jeździć nie tylko kierowcy, ale i pasażerowie motocykla lub motoroweru. Jego zadaniem jest ochrona głowy, dlatego powinien odpowiadać właściwym warunkom technicznym i posiadać atest bezpieczeństwa. Ponieważ większość właścicieli jednośladów zadaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni ubiór i staje się on nieodłączną częścią osprzętu motocyklowego, toteż właściwe zabezpieczenie małego pasażera przed urazami, jest również kwestią bezdyskusyjną.