Policja i sport

Policjanci z Rybnika w drużynie KGP, która zdobyła Puchar Świata!

Data publikacji 16.06.2017

W dniach od 25 do 28 maja 2017 roku w malowniczej hiszpańskiej Tarragonie rozgrywano XIV Międzynarodowe Mistrzostwa Świata Policji w piłce nożnej. Reprezentacja Komendanta Głównego Policji zostawiła w pokonanym polu 22 drużyny i po raz pierwszy w swojej historii zdobyła najcenniejsze trofeum - Puchar Świata. W mistrzowskiej drużynie zagrali policjanci z Rybnika - sierż. Piotr Pacholski oraz post. Wojciech Dudek.

Turniej odbywał się w Cambrils w prowincji Tarragona na południu Hiszpanii. Wśród uczestników, oprócz polskiej reprezentacji, były między innymi drużyny z Wysp Kanaryjskich, Kanady, Włoch, Rumunii, Ukrainy, a także przedstawiciele gospodarzy. Spotkania rozgrywano jednocześnie na 4 boiskach ze sztuczną nawierzchnią w 7-osobowych drużynach. Zgodnie z regulaminem w każdej z nich występowało 6 zawodników oraz bramkarz, mecze trwały 25 minut.

Drużyny podzielono na 6 grup, a rozgrywki odbywały się w systemie "każdy z każdym". Nasza reprezentacja w fenomenalnym stylu przebrnęła przez pierwszą fazę, wygrywając wszystkie mecze i zachowując czyste konto. Spotkanie otwarcia zakończyło się zwycięstwem z drużyną Policia Local Murcia stosunkiem bramek 4:0. Kolejne wyniki to 9:0 z CNP Tarragona i 5:0 z Policia Local Raz  Rozas nastawiały pozytywnie naszą drużynę. Każdy kolejny mecz wzbudzał emocje wśród oglądających Turniej kibiców, którzy doceniali klasę naszych zawodników, żywiołowo reagując na każdą skuteczną i spektakularną akcję polskiej Reprezentacji.

Fazę pucharową kadra KGP rozpoczęła od spotkania z drużyną Police Local Salou. Od początku nasi zawodnicy rozdawali karty w tej rozgrywce, ale przeciwnik bronił się zawzięcie. Pomimo wielu sytuacji na tablicy niezmiennie widniał wynik 0:0. Nagle w ostatniej minucie spotkania, znakomitą akcję całej drużyny pewnym strzałem w dolny róg bramki wykończył Piotr Pacholski. Dzięki temu trafieniu Reprezentacja Komendanta Głównego Policji awansowała do ćwierćfinału rozgrywek.

Kolejnym ogromnym wyzwaniem w Mistrzostwach był mecz z Policia Aeropuerb Barcelona. Przed spotkaniem wielu obserwatorów przewidywało zaciętą walkę od pierwszych do ostatnich minut i nie pomylili się. Nasi zawodnicy raz po raz przeprowadzali akcje ofensywne, a drużyna z Barcelony umiejętnie się broniła i kontratakowała. Po 25 minutach, przy wyniku 0:0, sędzia odgwizdał koniec spotkania. Oznaczało to jedno dla obu drużyn- konkurs rzutów karnych. Każdy zespół oddał po dwa strzały. Dzięki perfekcyjnemu wykonaniu "jedenastek" przez Marcina Szopę i Patryka Marca oraz skutecznej interwencji naszego bramkarza Wojciecha Dziury, reprezentacja KGP pokonała przeciwników 2:1 i szczęśliwa dotarła do półfinału.

W finale los połączył naszą drużynę z ubiegłorocznymi zwycięzcami Mistrzostw - Policia Local Las Rozas. Mecz był bardzo zacięty, a obie drużyny stwarzały wiele groźnych sytuacji. Nasi zawodnicy jako pierwsi wyszli na prowadzenie po indywidualnej akcji Kamila Głośnego. Kolejne strzelone przez Piotra Pacholskiego i Marcina Mąkę bramki zapewniały komfortowe prowadzenie. Hiszpanie nie zamierzali jednak składać broni. Obudził się w przeciwnikach latynoski temperament, a hiszpański talent spowodował, że drużyna z Madrytu dwukrotnie umieściła piłkę w bramce strzeżonej przez Wojciecha Dziurę. Do końca spotkania wynik nie uległ  zmianie i awans do finału stał się faktem.

W wielkim finale Turnieju reprezentacja KGP spotkała się z będącą w świetnej formie drużyną Ukrainy. Nie było to pierwsze starcie na poziomie finału pomiędzy tymi drużynami, co dodawało pikanterii spotkaniu. Piłkarze Komendanta Głównego Policji pokazali, że są doskonale przygotowani zarówno pod względem fizycznym jak i mentalnym. Od pierwszej do ostatniej minuty spotkania zawodnicy z Polski dominowali na murawie, prezentując ciekawy i skuteczny futbol, nie tracąc przy tym koncentracji nawet na sekundę. Dzięki fenomenalnej skuteczności drużyna KGP odniosła spektakularne zwycięstwo 6:0 i została zwycięzcą Turnieju.

Poniżej skład reprezentacji Komendanta Głównego Policji:

sztab szkoleniowy - Andrzej Kuczyński, podkom. Mateusz Kocyk

zawodnicy:, mł. asp. Rafał Gnap, st. sierż. Piotr Pukłacki, st.sierż. Marcin Mąka, sierż. Patryk Marzec, sierż. Piotr Pacholski – policjant z komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach, sierż. Kamil Głośny, sierż. Łukasz Matyśkiewicz, sierż. Wojciech Dziura, st. post. Daniel Pietrycha, st. post. Mateusz Stajer, post. Marcin Szopa (K), post. Wojciech Dudek – policjant z Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Reprezentacji Komendanta Głównego Policji gratulujemy pucharu i życzymy kolejnych sukcesów!

(Gabinet KGP/mw)